Skip to content

Aká je skutočná hodnota maľovaného obrazu?

Spôsob, akým sa stanovuje hodnota umeleckého diela, má málo spoločné s bežným životom. Sochár Alberto Giacometti to kedysi vystihol celkom presne: „Rozbité auto sú kusy plechu, rozbitá antická socha sú tri antické sochy.“ Preložené do praktickej reči to znamená aj to, že umeleckú hodnotu diela nemožno stotožňovať s jeho cenou.

Kupec je jednoducho niekedy ochotný zaplatiť menej, inokedy zasa viac. Vo všeobecnosti sa v brandži na určovanie cien používa cenový precedens – dielo sa oceňuje podľa toho, za koľko sa v minulosti predali podobné kusy.

Aká je ale skutočná hodnota maľovaného obrazu na stenu pre nás obyčajných smrteľníkov? Má pre Vás väčšiu hodnotu obrázok od Vašej dcéry ku dňu matiek, alebo drahý obraz vystavený v miestnej galérii?

Pokiaľ sa nepovažujete za zberateľa umenia, či neprevádzkujete súkromnú galériu, určite uznáte, že obraz sa dá vybrať jednoducho podľa toho, či sa Vám páči, alebo nie.

Cena obrazu sa Vám nespočítateľne vráti. Vytvorí domáce teplo a pohodu, skrášli prostredie, vyplní prázdne priestory a pokiaľ sa Vám bude naozaj páčiť, bude pôsobiť pozitívne a denne Vám bude zlepšovať náladu.

Na Vás ostáva obraz vybrať. Nie je nič jednoduchšie, ako sa pohodlne usadiť pred obrazovku počítača a s celou rodinou vybrať ručne maľované obrazy do obývačky, alebo obraz na stenu do kuchyne, či ktorejkoľvek inej miestnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Designed using Unos. Powered by WordPress.